Skip to content

Judicial districts whose residents have voted to adopt a nonpartisan method for selecting judges have a judicial nominating commission that accepts nominations and interviews nominees.

In the event of a district judge vacancy, the nominating commission forwards the names of finalists to the governor, who appoints a replacement.

In the event of a magistrate judge vacancy, the nominating commission makes the appointment.

Lawyer members of these judicial district nominating commissions are elected to serve by other lawyers in the judicial district. The clerk of the Kansas Supreme Court oversees these judicial district elections.  

The clerk of the Supreme Court today released the following list of newly elected lawyers who will serve four-year terms that begin March 2, 2020.

When the number of nominees do not exceed the number of positions to be filled, state law requires the nominees be declared elected. These nominees are marked with an asterisk (*).   

1st Judicial District, composed of Atchison and Leavenworth counties:

  • G. Ronald Bates Jr.

  • Kevin E. Reardon

  • Geoffrey C. Sonntag

2nd Judicial District, composed of Jackson, Jefferson, Pottawatomie, and Wabaunsee counties:

  • John D. Watt*

3rd Judicial District, composed of Shawnee County:

  • Thomas G. Lemon

  • Rebecca A. Sanders

4th Judicial District, composed of Anderson, Coffey, Franklin, and Osage counties:

  • Forrest A. Lowry*

5th Judicial District, composed of Chase and Lyon counties:

  • Charles R. Rayl*

  • Robert N. Symmonds*

6th Judicial District, composed of Bourbon, Linn, and Miami counties:

  • Richard M. Fisher Jr.*

  • Zackery E. Reynolds*

7th Judicial District, composed of Douglas County:

  • Elizabeth S. Cateforis

8th Judicial District, composed of Dickinson, Geary, Marion, and Morris counties:

  • Douglas G. Thompson

  • Ashley R. Iverson

9th Judicial District, composed of Harvey and McPherson counties:

  • Thomas A. Adrian*

  • Ann M.E. Parkins*

10th Judicial District, composed of Johnson County:

  • Rick G. Guinn

  • Laura L. McConwell

  • Kevin P. Moriarty

  • Greg L. Musil

11th Judicial District, composed of Cherokee, Crawford, and Labette counties:

  • Sara S. Beezley*

  • Oliver K. Lynch*

12th Judicial District, composed of Cloud, Jewell, Lincoln, Mitchell, Republic, and Washington counties:

  • Curtis A. Frasier*

  • Daniel D. Metz*

  • Darrell E. Miller*

21st Judicial District, composed of Clay and Riley counties:

  • Jeremiah L. Platt

25th Judicial District, composed of Finney, Greeley, Hamilton, Kearny, Scott, and Wichita counties:

  • Lucille R. Douglass

  • Gene H. Gaede

28th Judicial District, composed of Ottawa and Saline counties:

  • Lance H. Cochran*

  • Robert G. German*

  • Peter S. Johnston*

30th Judicial District, composed of Barber, Harper, Kingman, Pratt, and Sumner counties:

  • Alan C. Goering

31st Judicial District, composed of Allen, Neosho, Wilson, and Woodson counties:

  • John K. Chenoweth

  • Richard K. Pringle

  • Zelda F. Schlotterbeck

map

Find a District Court

Back to top